מיומנו של מאמן ריצות שטח

בסוף השבוע האחרון סיימנו את מחנה האימונים של Summit Running & Fitness  בים האדום, מחנה שביעי שלנו בשנתיים האחרונות שכלל ארבעה ימי ריצה, מעל 40 רצים שחלקם רץ יותר מ- 100 ק"מ בנופים המדהימים של הרי אילת . את הפוסט הזה אנחנו כותבים לאור ריבוי הפניות שאנו מקבלים הן  מרצים שמגלים לראשונה את העולם של ריצות שטח והן מרצים ותיקים יותר. יכולנו בהחלט לפתור את כל השאלות ב5 תשובות קצרות :

  • כן, אנחנו רצים, בכל מקום שבו השטח מאפשר ריצה (לפעמים גם במקומות שלא…)
  • לא , זה לא ריצה טיול – זה אימון בשטח.
  • אין שום ענף ספורט אחר שמחבר טכניקה, כח ויכולת אירובית כמו ריצות שטח.
  • כן , זה ממכר.
  • כל אחד יכול ( לפחות כל מי שכבר רץ 10 ק"מ ומעלה)

עכשיו, מכיוון שבאופי שלנו אנחנו לא רק מטפסים אלא גם "חופרים" החלטנו לשתף אתכם באתגרים שלנו כמאמנים במועדון שעוסק בריצות שטח ,ככה להכניס אתכם למטבח של Summit Running & Fitness :

האתגר הראשון – ליצור קבוצה הומוגנית שרצה ביחד, כשהראשונים והחזקים לא מרגישים שמעכבים אותם, האחרונים לא מרגישים משתרכים מאחור והכי חשוב – כולם מקבלים מנוחות קצרות יחד. היכולת לייצר חוויה אישית שבה כל אחד מהרצים מרגיש בתוך קבוצה שמתאימה ליכולות שלו היא משמעותית במיוחד!  איך משיגים את זה? באמצעות חלוקת הרצים ל3 קבוצות, רמות שונות עם מסלולים מותאמים .. את ההיתכנות לכך יצרנו בזכות מספר הרצים הגדול בריצות שלנו והיכולת שלנו ליצור ולנהל את החלוקה בהתאם .

האתגר השני– להכיר את השטח, המסלולים. לא רק דרך ה"פלזמות" והמסלול בשעון. זאת הסיבה שאנחנו רצים על המסלולים ולומדים אותם. אמת – את רוב המקומות והמסלולים אנחנו כבר מכירים אך השטח מזמן הפתעות וכל הטכנולוגיה בעולם לא יכולה למנוע באופן מוחלט התברברויות וטעויות ולפעמים אפילו אנחנו מוסיפים איזה סינגל ספונטני – אבל בסופו של דבר – מסלול בשטח, אפילו יותר ממסלול בעיר חייב להיות מוכר למאמנים על שלל האתגרים שהוא מזמן לרצים.

האתגר השלישי – לייצר פעילות מבוקרת בתוך מרחב אינסופי. לצאת לרוץ בשטח זאת חוויה נפלאה ללא ספק  ויחד עם זאת כאשר אנחנו מוציאים קבוצה לשטח תפקידנו לייצר ערך מוסף אמיתי. מבחינתנו ריצה בשטח היא קודם כל אימון בתנאי שטח- כאן מגיעה לידי ביטוי היכולת האימונית שלנו  בפרמטרים שפחות רלוונטיים באימונים הקלאסים – חלוקת כוחות לאורך האימון, ניהול משטר תזונה , מנחי גוף וטכניקה בעליות ובירידות והחשוב מכל – היכולת שלנו להכיר את המתאמנים שלנו בהיבטים המנטליים ולתת להם כלים ומיומנויות שימושיות וחשובות.

האתגר הרביעי – חיבור לאימוני טכניקה וכוח שבועיים – לא אחת אנחנו נשאלים מה הצורך באימוני אינטרוולים באיצטדיון, טיפוסים חוזרים על הטריבונות או רחמנא ליצלן אימוני כח. אימון שטח אתגרי הוא המקום שבו כל מתאמן שלנו מקבל את התשובות big time. השיפור ביכולות נותן את אותותיו ומגיע לשיאו בכל פעם שמגיעים לעלייה או ירידה טכנית במיוחד ( … וזה כמובן לא אומר שיפסיקו להתבכיין בפעם הבאה שנגיע לאיצטדיון )

האתגר החמישי – לקחת את המתאמנים לקצה .. אבל לא להגזים . מודים שזה התחום המאתגר במיוחד בשבילנו כמאמנים. אנחנו לגמרי מבינים שהרצים באירועים שלנו מחפשים את האדרנלין, את המתח שבהגעה לשיא היכולת והמאמץ ..וקצת מעבר. התפקיד שלנו הוא לשתף פעולה ולאפשר לכל מתאמן את המקום הזה שיש בו התפתחות אישית, אבל לא פחות מכך לבקר את הדרך הזאת ולשמור אותו "תקין" גם בשביל האימון הבא.

האתגר השישי – לזכור שהגענו בשביל הכיף – לפעמים אנחנו שוכחים שבשביל המתאמנים שלנו הריצה היא תחביב- לא מקצוע, לא חובה, לא מאבק או מלחמת קיום. הם מגיעים לאימון יום שישי או סופ"ש של מחנה אימונים ומחפשים בסופו של דבר להנות מהחוויה, לראות נוף, לבלות עם חברים ולקבל חיזוקים מהמאמנים שלהם, לנו המאמנים יש תפקיד לא פשוט לאזן בין האחריות הגדולה שאנחנו לוקחים על עצמנו, ההפקה המורכבת שאנחנו צריכים לנהל ובסופו של דבר גם להיות הכי "cool"  – ממש מזל שהחלק האחרון יוצא לנו כל כך טבעי :).

האתגר השביעי והייחודי למחנות אימונים  – כמה כיף לנו לקחת רץ שרגיל לרוץ מקסימום 3 שעות ברצף בסוף השבוע ( ולנוח יומיים אחר כך) ולהוביל אותו לשלושה או ארבעה ימי ריצה ברצף שבסופם הוא יחזור עם חיוך גדול הביתה. איך זה מסתדר? דרך ההבנה שהיכולות האישיות שלנו גבוהות ממה שאנו נוטים לחשוב ובעזרת מה שאנחנו קוראים בהשאלה מעולמות אחרים –"ניהול" של המאמצים, העומס המצטבר , התזונה וההתאוששות.

האתגר השמיני והאחרון – להחזיר את כולם הביתה בשלום… אנחנו לא שוכחים לרגע שהמקום שלנו לספק את החוויה ה"רגועה" של סוף השבוע, בסופו של דבר כולנו אוהבים לחזור לשיגרה.. עד הפעם הבאה שנגיע לשטח ..

זהו , הסתיים בהצלחה עוד מחנה, התמונות הסרטונים והחווויות כבר מציפים את הרשת וממלאים אותנו בגאווה .. עכשיו הזמן לאתגר המשמעותי הבא – JMUT 2018  שיביא למגרש המשחקים שלנו בהרי ירושלים מעל 400 רצי שטח לחוויה בלתי נשכחת

 

להתראות על המסלולים

צוות Summit Running & Fitness

אילן, רומן, מריה ואריק

 

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *